piątek, 29 kwietnia 2011

Najczęstsze pytania czytelników cz. 2

Część pierwsza tutaj.

Pytanie 8: Czy można włożyć chomika do wody?
Nie można. Jest to surowo zabronione. Chomika nie można kąpać, wkładać do wody, "uczyć pływać", czy cokolwiek innego. Chomik oddycha jedynie przez nos, więc jeśli woda dostanie się do jego dróg oddechowych - z łatwością może utonąć.

Pytanie 9: Czy chomiki potrafią pływać?
Tak. Większość zwierząt potrafi. Jednak to nie znaczy, że są stworzone do pływania (patrz punkt wyżej - "Czy można włożyć chomika do wody"). Podejmowane przez nie próby pływania są jedynie odruchem, chęcią wydostania się na powierzchnię, desperackim wołaniem o ratunek. Chomiki to zwierzęta stepowe, pustynne. Na takim terenie ilość wody jest bardzo ograniczona. Zatem chomiki nie są przystosowane do swobodnego pływania dla przyjemności.

Pytanie 10: Co zrobić po śmierci chomika?
Niektórzy zakopują martwe zwierzęta w ziemi, na słabo zaludnionych terenach. Jednak biorąc pod uwagę, że większość ludzi mieszka w blokach, nie wiadomo co zrobić z martwym zwierzęciem. Polecam zostawić martwego przyjaciela u weterynarza, u którego się usypiało zwierzaka. Można też zamknąć go w pudełku/kartoniku i wyrzucić do kontenera na śmieci. Niestety, tak to się odbywa.
Po śmierci chomika należy wyrzucić całą wyściółkę i materiały na gniazdo, które były przez niego używane. W momencie, gdy chomik zdechł z powodu infekcji bakteryjnej bądź zaraźliwej choroby, obowiązkowo trzeba całą klatkę, wyposażenie i zabawki ZDEZYNFEKOWAĆ, nim umieścimy w nim nowego gryzonia.

Pytanie 11: Jak oduczyć chomika gryzienia?
By oduczyć chomika gryźć, sami najpierw musimy "nauczyć się" chomika. To znaczy, że nie można mu przeszkadzać w czynnościach, które przyciągają całą jego uwagę, np. sen, czyszczenie się, chomikowanie jedzenia, załatwianie się. Nie można chomika straszyć, pojawiać się "znikąd". Musimy zawsze mieć czyste ręce, pachnące neutralnie. Jeśli sami jesteśmy agresywni, złośliwi, niedelikatni wobec chomika, on odpłaci nam tym samym. Więcej o gryzieniu TUTAJ i TUTAJ.

Pytanie 12: Jak długo chomik syryjski może wytrzymać w podróży?
Każdy chomik nie powinien być narażany na bardzo długie podróże. Nie przewoźmy chomika dopóki nie będzie to absolutnie konieczne (np. przeprowadzka, dłuższy wyjazd). Chomik nie powinien przebywać w podróży więcej niż kilka godzin. Wszystko zależy od temperatury, warunków oraz środka transportu. Więcej można przeczytać TUTAJ.

Pytanie 13: Zapychanie domku trocinami.
Chomik, jak każde zwierzę, dba o swój dom i dąży do urządzenia sobie odpowiedniego gniazda. Czasem chomik zapycha domek trocinami i najczęściej nic nie można na to poradzić, oprócz tego, że trzeba będzie legowisko od czasu do czasu z części trocin opróżniać. Chomik może nieustannie zbierać materiał na gniazdo również wtedy, gdy jest mu zimno. Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia temperatura oraz dostarcz chomikowi odpowiednie materiały na budowę gniazda, np. bezzapachowe chusteczki higieniczne i papier toaletowy.

4 komentarze:

  1. Hej, kochana :*.
    Jak żyjesz? pamiętasz mnie jeszcze?xD
    Tu Pamela, z Chomiki-to-moja-pasja.
    Wracać nie zamierzam (uroki Onetu), ale
    zatęskniłam, za chomiczkowymi blogowiczami ;***.
    Zapraszam na nowego bloga-cynamonowe-stadko.blog.onet.pl
    Trzymaj się cieplutko :D. :**

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam dopiero jeden post, a już uważam, że ten blog może być bardzo przydatny. Dzisiaj stałam się współwłaścicielką chomika syryjskiego (samiczki - Plamki), wcześniej zajmowałam się i zajmuje (Gapkiem mieszkającym w innym terrarium) chomikami dżungalskimi. Czekam na więcej porad i polecam tego bloga.

    Lemur ;).

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny blog, od lat jestem ogromną wielbicielką chomiczków, zwłaszcza syryjskich :D i od trzech lat nie miałam, stad poszukiwania po necie, dzięki za info! Dopiero dziś dowiedziałam się, że chomiczki dają rade pływać! Wow!

    OdpowiedzUsuń